close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 31 sierpnia 2017

  – Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie w 2014 r. Polska niesie pomoc najbardziej poszkodowanym – podkreślił wiceszef polskiego MSZ Bartosz Cichocki podczas wizyty w Kramatorsku, Słowiańsku i Awdijiwce.

  Wiceminister Cichocki wraz z‎ Pawło Żebriwśkim, przewodniczącym obwodu donieckiego, płk. Aleksiejem Nozdraczowem, zastępcą dowódcy sztabu operacji antyterrorystycznej w Donbasie oraz Pawło Małychiną, szefem administracji wojskowo-cywilnej m. Awdijiwki uczestniczył w otwarciu wyremontowanej i wyposażonej m.in. dzięki polskim funduszom szkoły nr 6 w Awdijiwce. W nowym roku szkolnym będzie się tam uczyć prawie 500 dzieci. – Pomoc dla szkoły to tylko część polskiego zaangażowania na rzecz Ukrainy – podkreślił wiceminister Cichocki. – Od początku Rewolucji Godności Polska stała ramię w ramię z Ukraińcami. Tylko w 2016 roku przekazaliśmy Ukrainie około 23 mln euro w ramach pomocy rozwojowej. Chcemy pomóc zbudować tu silny demokratyczny kraj z prężnym społeczeństwem obywatelskim i rosnącą gospodarką. Polska nigdy nie zaakceptuje użycia siły przez Rosję, czy kogokolwiek, do narzucenia Wam i nam, jak mamy żyć i czego się uczyć w szkołach – mówił.

   

   

   


  Polska delegacja z udziałem m.in. amb. Jana Piekło i konsula generalnego Janusza Jabłońskiego odwiedziła także punkt kontrolny w Majorsku na linii kontaktu. - Chylę czoła przed Waszą odwagą i poświęceniem‎, chronicie nie tylko Ukrainę, także Polskę - zwrócił się Cichocki do oficerów i żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych i straży granicznej.


  Wcześniej wiceszef polskiego MSZ spotkał się z przedstawicielami UNDP (Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju). – Obecna sytuacja geopolityczna tylko wzmacnia naszą determinację do niesienia pomocy – podkreślił. Ukraina jest od ponad 10 lat krajem priorytetowym Polskiej Pomocy. Wiceminister zaznaczył, że Polska wspomaga m.in. przedsiębiorczość i tworzenie nowych miejsc pracy. – Dzięki naszemu wsparciu działalność rozpoczęło ponad 100 mikroprzedsiębiorstw, w których pracę znalazło około 320 osób – dodał.


  Na Ukrainie wiceminister Cichocki rozmawiał również z polskimi pracownikami specjalnej misji monitorującej OBWE na Ukrainie. W imieniu resortu podziękował im za służbę na rzecz stabilizacji konfliktu, który negatywnie wpływa na bezpieczeństwo w Europie . – Otrzymujemy bardzo pozytywne sygnały na temat Państwa zaangażowania w prace misji. Chwalony jest Wasz profesjonalizm i gotowość do wykonywania obowiązków, przy których ryzykujecie Państwo codziennie życiem – powiedział. Zaznaczył przy tym, że w interesie Polski jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników misji.
   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  mbc 1
  mbc 2
  mbc 3
  mbc 4
  mbc 5
  mbc 6
  mbc 7
  mbc 8
  mbc 9
  mbc 10
  mbc 11
  mbc 12

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: