close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 czerwca 2017

  W dniu 9 czerwca br. ambasador Polski w Ukrainie Jan Piekło uczestniczył w uroczystości otwarcia Centrum Rozwoju Samorządu Terytorialnego w obwodzie czerniowieckim utworzonego w ramach programu wzmocnienia praw i możliwości, odpowiedzialności oraz rozwoju na szczeblu lokalnym „U-Lead z Europą” we współpracy z ministerstwem rozwoju regionalnego, budownictwa i gospodarki komunalnej Ukrainy.

  W uroczystości uczestniczył gubernator obwodu Oleksandr Fyszczuk, przewodniczący czerniowieckiej Rady Obwodowej Iwan Muntyan, przedstawiciel grupy wsparcia Ukrainy z Delegacji Unii Europejskiej w Kijowie Benedykt Herrmann oraz kierownik wydziału wzmacniania zdolności programu „U-Lead z Europą” Folker Sztampe. Po uroczystym otwarciu centrum odbył się okrągły stół poświęcony problemom i osiągnięciom decentralizacji w regionie. Ambasador zaznaczył, że  „Polska współfinansuje program Unii Europejskiej „U-LEAD”, który wspiera decentralizację na Ukrainie. Oprócz naszego wkładu finansowego chcemy także wnieść wkład merytoryczny w działania programu. Ukraina wybierze swoją drogę, gdyż nie można doświadczenia jednego kraju prosto przenieść na grunt ukraiński. Niezbędne jest jednak zapoznanie się z doświadczeniem innych, żeby nie powtarzać pomyłek. Bez pozytywnego przykładu mieszkańcy mogą wątpić w celowość reform”.

   

   

  Uczestnicy uroczystości mieli także okazję zapoznać się z osiągnięciami jednej z 18 zjednoczonych gmin w obwodzie. W gminie Hlyboka odwiedzono centrum świadczenia usług administracyjnych, miejscowe liceum oraz centrum pierwszej pomocy medycznej. Okazało się, że w Hlybokiej mieszkają Polacy, a działalność duszpasterską prowadzi miejscowy kościół katolicki.

   

   

  W czasie wizyty w Czerniowcach ambasador Piekło spotkał się w Domu Polskim z  przedstawicielami Czerniowieckiego Obwodowego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza. Odwiedził również uczniów szkoły nr 2 uczestniczących w programie GoGlobal mającym na celu promowanie integracji Ukrainy w kontekst globalny oraz naukę języków obcych wśród dzieci, tak aby mogły komunikować się ze światem bez barier.  

  Czerniowce a
  Czerniowce b
  Czerniowce c
  Czerniowce d
  Czerniowce e
  Czerniowce f
  Czerniowce g
  Czerniowce h
  Czerniowce i
  Czerniowce j
  Czerniowce k

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: