close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 listopada 2017

  - Przyjechałem, by rozmawiać z Polakami na Ukrainie i naszymi konsulami – podsumował szef MSZ pierwszy dzień wizyty we Lwowie.

  W sobotę 4 listopada w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie minister Witold Waszczykowski spotkał się z liderami środowisk polskich i z kierownikami polskich urzędów konsularnych na terytorium Ukrainy. O sytuacji Polaków na Ukrainie rozmawiały również przybyłe wraz z ministrem Waszczykowskim do Lwowa m.in.  senator Janina Sagatowska, przewodnicząca senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz  poseł Beata Mazurek, przewodnicząca polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej. 

   

  Dziękuję konsulom za Waszą pracę i zaangażowanie w trudnych warunkach bezpieczeństwa. Sprawnie odpowiadacie na masowe zainteresowanie Ukraińców pracą, studiowaniem i życiem w Polsce. Żadne inne państwo nie wnosi takiego wkładu w stabilizację społeczno-gospodarczą Ukrainy. Doceniam także troskę o sprawy Polaków, które są przedmiotem szczególnej uwagi rządu premier Beaty Szydło — podkreślił szef polskiej dyplomacji.

   

   

  Pytany przez dziennikarzy o reakcję na decyzje władz Ukrainy, cofające dwustronny dialog historyczny, minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że „propozycja wicepremiera Piotra Glińskiego wznowienia prac Komisji Międzyrządowej pozostaje aktualna. Blokowanie poszukiwań i pochówków polskich ofiar wojen i prześladowań na terytorium dzisiejszej Ukrainy, stosowanie ograniczeń administracyjnych wobec osób niepodzielających stanowiska władz ukraińskich w sprawach historycznych, promowanie na szczeblu państwowym nieprawdy o historii wspólnych relacji nie mieści się w kategoriach partnerstwa, które pozostaje niezmiennym celem polityki Polski".