close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 listopada 2017

  14 listopada 2017 roku w siedzibie Narodowego Kompleksu Muzealno – Artystycznego „Mystetskyi Arsenal” odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

  Przybyło ponad tysiąc dostojnych gości, wśród nich przedstawiciele najwyższych władz Ukrainy: Pierwszy wicepremier Stepan Kubiw, Wicepremier Iwanna Kłympusz-Cyncadze, Minister Infrastruktury Wołodymyr Omeljan, Minister Kultury Jewhen Niszczuk; przedstawiciele Rady Najwyższej: Pierwsza Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Iryna Heraszczenko, Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Oksana Syroid, Przewodnicząca Komitetu Spraw Zagranicznych Hanna Hopko, Współprzewodniczący polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej Oksana Jurynec i Mykoła Kniażycki. W przyjęciu uczestniczyło także wielu Ambasadorów i innych licznych przedstawicieli Korpusu Dyplomatycznego. 

   

   

  Ponadto na miejscu obecnych było  kilkudziesięciu deputowanych przedstawiających wszystkie frakcje parlamentarne, około dziesięciu wiceministrów różnych resortów, przedstawiciele wszystkich liczących się wyznań, w tym grekokatolicki arcybiskup Swiatosław Szewczuk i rzymskokatolicki biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki; a także przedstawiciele biznesu i środowisk polskich na Ukrainie.

   

  Witając gości Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Jan Piekło podziękował za liczne nadchodzące w ubiegłych dniach życzenia od przedstawicieli władz oraz obywateli Ukrainy, a także podkreślił znaczenie współpracy obydwu państw:

  Historia udziela nam bolesnych lekcji, które pokazują, że jak jesteśmy razem to stanowimy siłę, z którą trzeba się liczyć. Jak jesteśmy osobno - przegrywamy. Nasze interesy są nierozłączne, zarówno w geopolityce jak i gospodarce. Wierzymy, że polsko-ukraińska przyjaźń, choć momentami bywa niełatwa, jest najlepszą gwarancją pokoju i dobrobytu w naszych krajach. Nie pozwólmy jej zniszczyć, gdyż wiemy, że historia może nam nie dać kolejnej szansy.

  Za rok Polska obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli.

  Dzień Niepodległości 1
  Dzień Niepodległości 2
  Dzień Niepodległości 3
  Dzień Niepodległości 4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: