close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 czerwca 2017

  Na Cmentarzu Bajkowym złożono wiązanki kwiatów na mogile żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1920 r. w walkach o Kijów toczonych z bolszewikami.

  W ostatnich dniach pierwszej połowy czerwca 1920 r. z Kijowa odeszły polskie i ukraińskie oddziały (Ukraińskiej Republiki Ludowej) ustępujące pod naporem bolszewików, którzy wcześniej zostali wyparci z miasta w maju 1920 r. Manewr ten zakończył się w sierpniu pobiciem sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

   

  Hołd poległym w walkach o Kijów oddał Wiceminister Obrony Narodowej Michał Dworczyk, Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz, Attache Obrony, oficer łącznikowy Policji, przedstawiciele MON Ukrainy, przedstawiciele Wydziału Konsularnego, Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji, Ambasady RP na Ukrainie, oraz Polacy zamieszkujący w Kijowie.  

   

  Ambasador Jan Piekło, w swym wystąpieniu podkreślił, że polegli żołnierze oddali swe życie za wartości jakimi są niepodległość Polski i Ukrainy oraz bezpieczeństwo całej Europy.

   

  Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy zapalili znicze na mogile.

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: